balıkesirli ünlüler..

 

FİKRET HAKAN

Fikret Hakan, (gerçek adı Bumin Gaffar Çıtanak), (d.t 23 Nisan 1934, Balıkesir). Türk sinema sanatçısı.

1950 yılında `Üç Güvercin` adlı oyunla `Ses Tiyatrosu`nda tiyatro sahnelerine ilk adımını attı. 1952 yılında `Köprüaltı Çocukları` adlı filmle sinemaya geçti. 163 film ve dizide oynadı, 1970`li yıllarda senarist, yönetmen ve yapımcı olarak çalıştı. `Üç Arkadaş` ve `Keşanlı Ali Destanı`yla büyük bir üne kavuştu. `Paralı Askerler` filmi çekilirken Hollywood`dan aldığı teklifi reddederek Türkiye`ye döndü.

1998 yılında Kültür Bakanlığı`nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır. İstanbul Kültür Üniversitesi`nde öğretim görevlisi olarak eğitim vermektedir.

Önemli filmleri: Beyaz Mendil (Lütfi Ö. Akad), Üç Arkadaş (Memduh Ün), Yılanların Öcü (Metin Erksan), Karanlıkta Uyananlar (Ertem Göreç), Bitmeyen Yol (Duygu Sağıroğlu), Bir Günün Hikâyesi (Sinan Çetin), Cemo (Atıf Yılmaz).

  HÜLYA AVŞAR

1963 yılında Balıkesir`de doğan Hülya Avşar, Ankara Cumhuriyet Lisesi`nden mezun oldu. Daha sonra D.S.İ. Kulübü`nde yüzmeye başlayıp birçok müsabakaya katıldı. 1982 yılında İstanbul`a taşındıktan sonra "Bulvar" gazetesinin düzenlediği güzellik yarışmasına katılıp birincilik aldı. İlerki tarihlerde reklam filmlerinde oynadı, 70`e yakın filmde başrol oyunculuğu yaptı. Moskova`daki uluslararası sinema festivalinde en iyi kadın oyuncu ödülünü aldı. Kariyerine müzik eğitimi aldıktan sonra müzikaller, yurtiçi ve yurtdışı konserleri, 6 albüm ve bir single ile devam etti. 

2000 yılında Kral Tv tarafından düzenlenen yılın müzik ödüllerinde en iyi kadın şarkıcı ödülüne layık görüldü. Bir sene kadar Günaydın Gazetesi`nde köşe yazarlığı yaptıktan sonra, Show Tv Kanalı`nda Hülya Avşar Show`u yaptı. Bu tv şovuyla aynı anda sergilediği tek kişilik tiyatro oyunundan başka, reklam filmlerinde oynamakta, Hülya adlı aylık derginin editörlüğünü yapmakta ve bir kitap yazmaktadır. Tenise olan merakı kendisine TED 2001 çiftler turnuvası birincilik ödülünü kazandırmıştır. Ağırlıklı olarak tenis ve spora zaman ayıran, vakıf ve derneklere büyük ilgisi olan Hülya Avşar, köşe yazarlığı da yapmaktadır. İşadamı Kaya Çilingiroğlu ile bir süre evli olan Hülya Avşar, Zehra isimli bir kız çocuk annesidir.

Sanatçı Hülya Avşar ile eşi Kaya Çilingiroğlu Kadıköy 3. Aile Mahkemesi`nde yapılan duruşmayla tek celsede boşandı. Mahkeme, yaklaşık bir saat süren duruşma sonunda, "şiddetli geçimsizlik nedeniyle aile birliğinin sarsıldığı" gerekçesiyle tarafların boşanmasına karar verdi. Mahkemenin, çiftin çocukları Zehra`nın
 velayetini Hülya Avşar`a verdiği öğrenildi.

AYHAN AŞAN


1968 yılında Balıkesir`de doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Balıkesir´de tamamladı. 9 yaşında başlayan müzik aşkı özel musiki dersleri alarak o yıllarda devam etti. 

Daha sonra Türkiye genelinde yapılan ses yarışmalarında 3 kez Türkiye birincisi seçildi.1987 yılında yapılan Altın Lale Ses Yarışması ile profesyonel sanatçılığa adım attı.Türk Sanat Müziği dalında Günaydın Gazetesi´nin düzenlemiş olduğu yarışmayı birincilikle kazanarak yoluna devam etti. Üsküdar Musiki cemiyetinde 3 yıl Türk Müziği eğitimi aldı.

GÜLAY BATUR

1960 yılında Balıkesir-Manyas’ta doğdu. Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Seramik Bölümü’nden mezun oldu. Karikatür çizmeye 1978 yılında Mikrop dergisinde başladı, sonra sırasıyla Gırgır, Fırt, Hıbır dergilerinde çizdi. Halen Gırgır’da çizgi hayatını sürdürüyor. Bulut adında bir oğlu var.

TAMER YİĞİT

1942 yılında Balıkesir’de doğdu. Bir sinema dergisinin yarışmasıyla oyunculuğa 
başladı. Daima Kalbimdesin ilk filmidir (1962). 

Önemli filmleri: Suçlular Aramızda (Metin Erksan),

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !